to jest okolica
strona główna coś o mnie ale galeria moje plany skontaktuj się za mną
dowiedz się więcej

Nasze życie składa się ze zbiegów okoliczności i ludzi bez wyobraźni.

                                                                       (W.M.)

Podjęcie konkretnej decyzji i dotrwanie w niej do końca będzie miało swoje skutki . Ludzie gdy coś robią nie zastanawiają się prawie w w ogóle nad tym , że ich działania będą miały pewne konsekwencje i , że nie będzie można cofnąć czasu , aby wykonać je w inny sposób . Ilu z nas grało lub gra w Lotto ? Na pewno zdarzało nam się wiele razy myśleć, że gdyby można było cofnąć czas, znając wylosowane liczby , to skreślilibyśmy je zamiast tych nietrafionych .

Niestety czasu nie można cofnąć ani zatrzymać , ( chyba , że na filmach fantastycznych ) ponieważ posiada on pewne właściwości , uniemożliwiające dokonanie tego . Machina czasu to mrzonka. Co więcej , z naukowego punktu widzenia nie ma nawet teraźniejszości , tylko przeszłość i przyszłość , bynajmniej dla wszystkich żywych stworzeń . Ta oczywista prawda , nie zauważana przez nas w codziennym życiu ma ścisły związek z pewną właściwością jaką posiada czas . Tą właściwością jest ciągłość czasu . Jak do tej pory naukowcy nie znaleźli dowodów na to , że czas porusza się skokowo , czyli w dużym uproszczeniu tak jak wskazówka sekundnika w zegarze , tylko dużo szybciej , więc przyjmuje się , że czas płynie . W fizyce najmniejszą teoretycznie wartością czasu jest stała Plancka równa 5,4 razy 10 ⁻⁴⁴ sekundy .

W laboratoriach naukowcy jeszcze nie osiągnęli tak krótkiego czasu , jednak ten , który już osiągnęli w swoich laboratoriach jest i tak dużo krótszy niż czas reakcji neuronowych w ludzkim mózgu . Dlatego też nie ma teraźniejszości dla wszelkich istot żywych . Jaki ma to związek z naszym życiem ? Zobaczmy . Aby mogła zaistnieć teraźniejszość musi być spełniony jeden podstawowy warunek . Czas reakcji neuronowych zachodzących w naszych mózgach musi być krótszy lub co najmniej równy czasowi pomiędzy dwoma skokami elementarnych jednostek czasowych , przy założeniu , że czas nie płynie , lecz skacze .

Wtedy moglibyśmy reagować odpowiednio szybko na wszystko ,co się dzieje wokół nas i co sami też zrobimy . Wystarczająco szybko , aby stwierdzić , że to czego doświadczamy jest teraźniejszością . Jak jednak wiemy procesy myślowe w naszych mózgach , które i tak wydają nam się błyskawiczne , odbywają się dużo wolniej od nawet najkrótszych czasów uzyskanych w laboratoriach ,(a czas nadal jest ciągły) więc to co obserwujemy i co robimy z punktu widzenia fizyki i logiki jest przeszłością , lub jak kto woli filmem odtworzonym z płytki tuż po jej nagraniu . Po angielsku nazywa się to” touch and play” .


kosmiczny bilard , czy plan ?

Kwintet Stefana , czyli NGC 7319+7318A+7318B. W odróżnieniu od wirujących i zderzających się ze sobą w kosmosie galaktyk , które nie myślą i nie mają prawa wyboru, lub jak kto woli wolnej woli , my ludzie musimy z wielką ostrożnością stawiać kroki na drodze życia .

Nie zawsze swojego życia....


Dlatego w naszym życiu nie ma teraźniejszości , tylko przeszłość i przyszłość . Dlatego też powinniśmy o tym pamiętać , ponieważ gdy dokonamy jakiegoś wyboru lub zrobimy coś , czego skutki nie będą się nam podobać , to nie będziemy mogli cofnąć czasu i wykonać tę czynność inaczej , ponieważ ten czyn stanie się już przeszłością . Aby lepiej sobie to uzmysłowić rozważmy pewien bardzo możliwy przypadek , bo nic tak nie rozjaśnia nam umysłów jak przypadki , zwłaszcza własne.

Przy ulicy stoi dom , na którym brygada remontowa ściąga dachówki. W pewnym momencie jeden z robotników zauważa , że dachówka , którą trzyma w ręku jest wyszczerbiona , lecz zamiast odłożyć ją bezpiecznie na bok , on odrzuca ją w stronę ulicy . Zaczyna rozumieć swój błąd po upływie około pół sekundy od momentu jej wyrzucenia . Jednak nie ma już wpływu na to , co się z nią stanie , a jedyne co może zrobić ,to śledzić jej lot wzrokiem , aż zniknie w dole , lub krzyknąć - uwaaaaga !!!! Co jednak rozproszy się w zgiełku ulicznym . Dachówka spadając uderzyła w przechodnia , który z tego powodu wylądował w szpitalu.

Co tutaj nie zadziałało ? Na pewno nie zadziałał mechanizm kierowania emocjami w procesie logicznego myślenia , co było bezpośrednim powodem powstania pustki w obszarze mózgu odpowiedzialnym za wyobraźnię tego robotnika .

Takich i podobnych przykładów jak ten można by mnożyć miliardy i zawsze winny będzie ten sam wymieniony wcześniej czynnik . Z tego właśnie powodu ludzie nie potrafią z reguły tak działać , aby później nie płakać nad konsekwencjami swoich czynów . Dlatego jest rzeczą bardzo ważną , abyśmy w naszym życiu , które jest niestety bardzo szybkim życiem znaleźli chwilkę na przemyślenie ewentualnych skutków każdej naszej decyzji , ponieważ dojdziemy do takiej sytuacji , jak na przykład to opisane w poprzednim rozdziale Trzecie Przełomowe w dziejach ludzkości wydarzenie, gdy nie będziemy mogli już niczego zmienić ani zawrócić . I co wtedy ?...

....ludzie nie potrafiący dbać o Ziemię, nie zasługują na to , żeby na niej mieszkać.

                                                                                            (W.M.)

copyright © 2006-2007 wwwwitek